معرفی سبدگردان

نهاد یا شخصی که به مدیریت پرتفوی و یا سبد سهام سرمایه‌گذاری دیگران می‌پردازد و مسئولیت خطیر بازدهی آن را می‌پذیرد، سبدگردان می‌گویند. البته، این نهاد و یا شخص در ازای فعالیتی که انجام می‌دهد، دستمزد دریافت می‌کند. با این تعریف ساده قصد داریم تا سبدگردان را در قالب این مقاله به شما معرفی کنیم.

سبدگردان کیست؟

او کسی است که در بازار سرمایه به سرمایه‌گذار این پیشنهاد را می‌دهد تا به مدیریت پرتفوی او بپردازد و در مقابل کارمزد دریافت کند. کسانی که دارایی و سرمایه خودشان را به شرکت سبدگردان می‌سپارند به او اجازه انجام معاملات مختلف سهام را می‌دهند. سبدگردان به خرید و فروش سهام در پرتفوی یا سبد سرمایه‌گذاری آنها می‌پردازد و تمامی معاملات تحت نظر او انجام می‌شود.

دانش كم و سرمایه مناسب

شخصی را تصور كنید كه اگر چه سرمایه مناسبی بر هم زده است ولی دانش بورسی كمی دارد. او نمی‌تواند به شكلی بهینه سبد سهام خود را مدیریت كند. نمی‌داند كدام سهام سودزایی بالاتری دارند؟ كدام سهام ارزش خرید كمی دارد. در افق زمانی كوتاه، میان‌مدت و یا بلندمدت كدام سهام را خریداری كند؟ كی اقدام به خرید كند و چه وقت سهام را بفروشد؟ او قادر به تحلیل نمادهای بورسی نیست. در مورد تحلیل بنیادی و تكنیكال دانشی ندارد. او چند راه دارد. یا وارد بورس نشود و با وجود برهم زدن سرمایه قابل قبول، فرصت كسب سود را از خود بگیرد. یا این كه به روش غیر مستقیم سرمایه‌گذاری كند. برای مثال پول خود را در صندوقهای مشترك سرمایه‌گذاری بگذارد و سود ناچیزی دریافت كند!  یا روش بهتری انتخاب كند. پیش یك سبدگردان خوشنام و حرفه‌ای برود و در مقابل كارمزد ناچیزی كه به وی می‌دهد، از او كمك بگیرد.

معرفی سبدگردان

یك تیر و دو نشان

شخص مفروض با انتخاب راه سوم، با یك تی دو نشان می‌زند! سرمایه‌اش را به سبدگردان حرفه‌ای می‌سپارد. ضمن این كه ضرری نمی‌كند، بازدهی بالایی نیز كسب می‌كند. زیرا كار را به كاردان می‌سپارد و به یك متخصص در بازار سرمایه اعتماد می‌كند. او حاضر می‌شود تا در ازای پرداخت كارمزدی ناچیز، از تخصص شرایط سبدگردانی برای كسب سود بالا بهره‌مند شود.

سابقه معاملاتی نامطلوب

برخی از افراد با این كه دانش بورسی دارند ولی متاسفانه، سابقه معاملاتی خوبی ندارند! بازدهی معاملات آنها مطلوب نبوده است. اگر یك مقایسه صورت دهیم حتی از میانگین بازار و شاخص بورس هم كم‍‌تر سود دریافت كرده‌اند!

افراد پرمشغله

بعضی افراد پرمشغله هستند. شغل اصلی آنها چیز دیگری است. زمان كافی برای رصد روند سهام خود ندارند. گاهی وقت دارند و گاهی دچار ضیغ وقت می‌شوند!  برای مثال جراحی را تصور كنید كه با عمل‌های تخصصی خویش جان صدها بیمار را در ماه نجات می‌دهد. او به دلیل مهارتی كه دارد، مزد خوبی دریافت می‌كند. این جراح دوست دارد تا سرمایه خود را افزایش دهد ولی گاهی فرصت ندارد. او باید چندین عمل مهم در طول هفته انجام دهد تا جان بیمارانش را نجات دهد و مشكلات جسمانی ایشان را برطرف سازد. دغدغه اصای او چیز دیگری است. از طرفی نمی‌خواهد حاصل تلاشش را در تورم موجود در جامعه از دست بدهد. او نیز دوست دارد، خانه و مطب بخرد و یا همسر و فرزندانش را از نظر مالی تامین كند. به نظر شما بهتر نیست تا این شخص متخصص در امور پزشكی، سرمایه خود را به یك متخصص امور مالی بسپارد؟

افراد پرمشغله سبدگردانی

اعتماد به سبدگردان مناسب

دنیای امروز، دنیای تبلیغات است. در هر جایی که وارد می‌شوید با سیل عظیمی از تبلیغات مواجهید. پیشنهادات سبدگردانی در بسیاری از سایت‌های خبری، فرهنگی، آموزشی و سرگرمی به سمت شما روانه می‌شوند. گاهی از این همه وعده فریبنده دچار وسوسه‌ می‌شوید. چیزی شما را از درون ترغیب می‌سازد تا دست به کار شوید! و گاهی سردرگم می‌شوید. اما آیا هر قرارداد سبدگردانی قابل اعتماد است و یا این نهاد و یا شخص باید شرایط ویژه‌ای داشته باشد؟

شرایط مهم سبدگردان

شرکت سبدگردان و یا شخص سبدگردان باید رسمی باشد و برای اخذ مجوز سبدگردانی شرایط لازم را کسب کرده باشد. شرکت‌های سبدگردان برای اخذ مجوز شرایطی دارند. داشتن سرمایه کافی، فضای لازم اداری و کارشناسان خبره از جمله این شرایط هستند. حتما باید هیئت مدیره شرکت‌های سبدگردانی صلاحیت لازم را داشته باشند و از سازمان بورس مجوزهای لازم را گرفته باشند. سبدگردان‌های شرکت هم باید حتما مجوزهای لازم را داشته باشند.

مراقب باشید!

پس، مواظب باشید تا به کلاهبرداران اعتماد نکنید. زیرا اگر سرمایه‌تان را به کسی که مجوز ندارد، واگذار کنید، هیچ حقی برای دفاع ندارید. زیرا سبدگردان به حساب معاملاتی، رمز ورود و سرمایه شما دسترسی دارد. ممکن است سبدگردان تخطی کند و مرتکب معاملات غیرقانونی شود و این تنها شما هستید که مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرید و مجازات می‌شوید! زیرا حساب کاربری متعلق به شخص شما می‌باشد!

یافتن سبدگردان مورد اطمینان

شاید بپرسید با این شرایطی که گفته شد، چطور یک سبدگردان معتبر را پیدا کنم؟ آیا پیدا کردن این شخص مانند ستاره‌ سهیل است؟ جواب منفی است! با مراجعه و مشاهده به سایت مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران به لیست مناسبی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا می‌کنید. جالب است بدانید که بیشتر این شرکت‌ها در حوزه سبدگردانی هم فعالیت دارند. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر سرمایه بالایی (بیشتر از سیصد میلیون تومان) دارید، از خدمات سبدگردانی تیم استاد علیرضا محرابی بهره‌مند شوید.

سبدگردان بهتر است یا سرمایه‌گذاری در صندوق؟؟؟

حال که صحبت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به میان آمد، شاید سوال دیگری ذهنتان را درگیر کند. چرا باید سرمایه‌ام را به سبدگردان بسپارم و آن را در صندوق نگذارم؟ شاید ندانید ولی سپردن سرمایه به سبدگردان مزایایی دارد که سرمایه‌گذاری در سبد هرگز آن مزایا را ندارد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

  • سبدگردانی ماهیتی منحصر به فرد و اختصاصی دارد. سرمایه‌گذاری منحصرا برای شما و با توجه به اوامرتان صورت می‌گیرد.
  • به صورت اختصاصی برای شما مدیریت سرمایه انجام می‌شود. تحلیل‌ها طبق درجه ریسک پذیری، بازده، افق زمانی و سلایق شما شکل می‌گیرد. حتی می‌توانید استراتژی‌هایی که مد نظر دارید به سبدگردانتان اعلام کنید. ائ موظف به برآورده‌سازی خواسته‌های شما می‌باشد.
  • خرید و فروش در صندوق برای تمام اعضا یک شکل انجام می‌شود. استراتژی برای همه یکسان است. هیچ سلیقه و امری هم لحاظ نمی‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله آموختیم سبدگدان کیست و چه کسانی بهتر است سرمایه‌شان را به او بسپارند. همچنین توضیح داده دادیم که چرا باید در انتخاب سبدگردان مورد اعتماد دقت کنیم. همچنین پیشنهاد دادیم تا اگر سرمایه‌ای بالاتر از ۳۰۰ میلیون تومان دارید، می‌توانید برای کسب سود بیشتر سرمایه‌تان را به سبدگردان‌های متخصص و حرفه‌ای تیم ما که علاوه بر داشتن مهارت و دانش کافی از مجوزهای قانونی لازم نیز، برخورداند، بسپارید. در صورتی که به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید مقالات دیگری که در زمینه سبدگردانی در سایت وجود دارند را مطالعه فرمایید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است